Hopp til hovedinnhold
Oppslagstavle på Universitetet i Oslo. Foto: Ragnhild Auråker Solheim

UiO grønnvasker Equinor – Stopp Akademiaavtalen!

56 av 300 underskrifter

Equinor gir Universitetet i Oslo forskningsmidler til bærekraftig energi og grønn omstilling, gjennom Akademiavtalen. Tilbake får Equinor momsfritak, tilgang til forskningsresultater og et grønnere omdømme. 


Framtiden i våre hender Oslo Studentlag krever stopp i oljesponsen og grønnvaskingen! 

Skriv under!

❋ Skriv under og krev stopp i oljesponsen!

Vi krever at Universitetet i Oslo ikke inngår ny Akademiavtale i 2029. I tillegg må UiO stille krav til sponsorer om null økning fossilinvesteringer i samarbeidsperioden og sikre at partneren ikke har tilknytning til virksomhet som strider mot internasjonal rett og Norges retningslinjer, inklusive saker som Equinors relasjon til Delek Group gjennom Ithaca Energy.
Personvern 
Nyhetsbrev
Foto: Istock/Monalisat

I den samme perioden som UiO får penger gjennom nåværende Akademiaavtale, skal Equinor øke produksjonen av olje og gass med mer enn 10 prosent!

Framtiden i våre henders studentlag i Oslo krever:

1. Ikke inngå ny Akademiavtale i 2029.

2. UiO må stille krav til sponsorer om null økning fossilinvesteringer i samarbeidsperioden.

3. UiO må sikre at partneren ikke har tilknytning til virksomhet som strider mot internasjonal rett og Norges retningslinjer, inklusive saker som Equinors relasjon til Delek Group gjennom Ithaca Energy.