
Jubler for historisk avtale

Den juridisk bindende brannsikkerhetsavtalen vil bidra til å forbedre forholdene på fabrikkene i Bangladesh. Over 1250 mennesker sysselsatt i tekstilindustrien i Bangladesh har blitt drept de siste seks månedene på grunn av mangelfull brann- og bygningssikkerhet.
– Avtalen er en fantastisk seier og et veldig viktig skritt for å øke sikkerheten ved fabrikkene, sier Carin Leffler, fagrådgiver i Framtiden i våre hender.
Avtalen inkluderer uavhengige inspeksjoner av sikkerhetsforholdene, med offentliggjøring av kontrollresultatene, obligatoriske krav om oppussing og reparasjoner, krav om at kleskjedene skal garantere for kostnadene og avslutte kontrakter med leverandører som nekter å gjennomføre nødvendige sikkerhetsmessige oppgraderinger. Avtalen gir ikke minst arbeiderne og deres fagforeninger en sentral plass: en garanti for at disse får tilgang til fabrikker for å gi kurs til arbeiderne om sikkerhet og faglige rettigheter, herunder retten til nekte å jobbe under farlige forhold.
– I framtiden vil det forhåpentligvis ikke være livsfarlig å sitte bak en symaskin, sier Carin Leffler.
- Framtiden i våre hender har i flere år jobbet for en mer rettferdig tekstilbransje. Vil du støtte vårt arbeid, kan du bli medlem her!

Bli med på tidenes klimadugnad!
Vis hva du gjør for klimaet og krev en tøffere klimapolitikk.
Bli med!Liker du arbeidet Framtiden i våre hender gjør? Vi finnes bare på grunn av den økonomiske støtten fra de over 40 000 medlemmene våre. Desto flere som støtter arbeidet vårt, jo større påvirkningskraft har vi også i møte med myndigheter, politikere og næringsliv. Bli medlem i dag!