Aktuelt - Høyhastighetstog Frokostdebatt: Trenger vi lyntog?
Vil det snart være mulig å ta lyntog fra Oslo til Stavanger, Bergen eller Trondheim på to timer? Vi tar debatten.

bergensbanenKan vi snart ta lyntog over fjellet fra Bergen til Oslo? (Foto: NSB)
To år har Høyhastighetsutredningen brukt på å kartlegge muligheten for lyntog i Norge. De har gjort nøye vurderinger av alt fra pris til passasjergrunnlag og eventuell miljøgevinst. 25. januar legger de fram resultatet, og denne rapporten vil ha mye å si for lyntogets framtid i Norge.

Vi følger opp og tar debatten like etterpå: Trenger Norge lyntog for klimaets skyld? Eller er det et for dyrt klimatiltak?

Debatten er 27. januar på Hotel Continental, Stortingsgaten 24/26, i Oslo. Det blir servert fransk frokost fra klokken 08.00, og debatten varer fra 08.30 til 10.00.

Innlederer er Johan Pettersen, som er daglig leder i MiSA. Han har vært ansvarlig for klimaberegningen i høyhastighetsutredningen.

I panelet sitter stortingsrepresentantene Hallgeir Langeland (SV), Nikolai Astrup (H) og Bård Hoksrud (Frp). Arild Hermstad, leder Framtiden i våre hender, er også i panelet.

Debatten ledes av Aslak Sira Myhre, som er daglig leder for Litteraturhuset.

En fersk rapporter fra UIC viser at lyntog er en suveren klimavinner, selv når utslipp fra bygging av infrastrukturen er medregnet. Rapportens gjennomgang av slike traséer i Frankrike, Taiwan og Kina viser at fly og bil begge slipper ut omkring 15 ganger så mye CO2.

Noen av spørsmålene som vil bli sentrale:

  • Er et norsk lavutslippssamfunn mulig uten lyntog?
  • Er et norsk lavutslippssamfunn mulig med fortsatt satsing på fly og motorveier?
  • Er lyntog et dyrt klimatiltak?
  • Hvor mye koster lyntoget i forhold til oljeinvesteringene?
  • Kan du klimavennlig reise med tog fra Oslo til Bergen eller Trondheim på 2 ½-time om tjue år?

Vi serverer fransk frokost fra kl. 08:00, og derfor ber om påmelding til Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen .

Fra vei til bane

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • Bygging av høyhastighetsbaner mellom de store byene i Sør-Norge.
  • Opprustning av infrastrukturen på dagens jernbane slik at den kan kobles sammen med nye, kommende høyhastighetsbaner.
  • Gå inn for at jernbane Narvik-Tromsø utredes.
  • At godstransporten flyttes fra vei til skinner.
  • Reduksjon i transportomfanget, samtidig som det blir lønnsomt å velge den mest miljøvennlige transportformen.
  • Stans i all kapasitetsutvidelse for norsk flytrafikk.
  • Økte avgifter på flyreiser, spesielt på strekninger hvor tog er et alternativ.
  • Bygging av flere sykkelveier og bedre kollektivtrafikk for å redusere biltrafikken i byene.
  • Å erstatte dagens personbiler drevet på forbrenningsmotor med energieffektive transportmidler basert på fornybar og klimavennlig energi.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.