Framtiden i våre hender har gitt innspill til Statsbudsjettet for 2012. Vi foreslår en kraftig økning i Enovas rammebudsjett og støtte til den enkelte husholdning.
I følge Enova, har ca. 13.000 husstander mottatt støtte siden ordningen trådte i kraft i 2006. Det utgjør bare 0,6 prosent av norske husstander. Mange ønsker å endre avhengigheten av strøm, men støtten er for liten i forhold til kostnadene ved å installere strømparetiltak.
Tilbakemeldinger fra mange av medlemmene i Huseiernes landsforening er at få søker, fordi de vet at det er lite å hente i støtte. Enova konsentrerer seg nesten utelukkende om energisparing i offentlige bygg og næringsbygg. Husholdningene, som står for halvparten av strømforbruket i bygninger, blir avspist med småpenger.
Enovas budsjett for støtte til privathusholdninger økes fra 110 millioner i 2011 til 1,6 milliarder i 2012. Dette kan gjøres ved at påslaget på nett-tariffen økes fra 1 øre/kWh til 3 øre/kWh. Det vil utgjøre ca. 40 kroner per måned for en gjennomsnittlig husholdning.
Enova-støtten til installering av solvarmeanlegg, pelletskaminer, pelletskjeler, varmepumper og andre tiltak som inngår i ordningen må økes fra 20 prosent til halvparten av investeringskostnadene. I tillegg må øvre grense fjernes.
Hjelp oss med dine forslag og ideer Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.