Engasjementet som Kristiansands-bedriften National Oilwell Varco har påtatt seg i Burma, vekker sterke reaksjoner. Bondevik ber selskapene holde seg vekk.
– Slik den politiske situasjonen nå er i landet kommer dette først og fremst juntaen til gode. Så lenge vesten står for en sanksjonspolitikk mot dette regimet, bør denne linjen respekteres, skriver Bondevik i en e-post til Fædrelandsvennen om FIVHs avsløringer.
Bondevik er i dag leder ved Oslosenteret for fred og menneskerettigheter Kjell Magne Bondevik, og var selv statsminister da Utenriksdepartementet begynte å fraråde norske investeringer i Burma.
Peter Gitmark (H) i Stortingets utenrikskomité er enig.
– Dette er et brutalt og undertrykkende regime som ikke fortjenere å bli handlet med. Det hadde vært noe annet om rikdommen kom innbyggerne til gode, men regimet bruker den kun til å berike seg selv, sier Gitmark til Fædrelandsvennen.
– Hva synes du om at norske bedrifter har investert i Burma?
– Jeg synes det er synd. Alt som medfører økte inntekter til Burma, bidrar til at regimet blir opprettholdt, sier Gitmark.
Flere ansatte i National Oilwell Varco ha bedt om å bli fritatt fra å jobbe på prosjektet, ifølge nyhetstjenesten Oilinfo.
Det nye Shwe-feltet som National Oilwell Varco skal levere til, kan føre til en opptrapping av konfliktnivået i landet, ifølge organisasjonen EarthRights International. Hæren i landet har allerede begynt å sende tropper til områdene der gassrørledningen skal bygges til Kina. En lang rekke landsbyer kan vente å bli jevnet med jorden. Allerede har burmesere fått sine landområder beslaglagt uten kompensasjon fra myndighetene, ifølge EarthRights.
Tips oss om oppdragene i Burma! Send en mail til
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
blog comments powered by Disqus
At bedrifter som arbeider internasjonalt ikke omgår lover og reguleringer.
Minstekrav for norske bedrifter, slik at de overalt i verden følger norske miljø- og etikkstandarder, både i egne bedrifter og hos underleverandører.
At alle bedrifter praktiserer en tredelt bunnlinje med krav til rapportering av resultater både på miljø, sosiale forhold og økonomi, og at eierne er pådrivere for en omlegging.
At dagens fokus på minstelønn for arbeidere i fattige land erstattes med et krav om levelønn for alle arbeidsfolk i hele verden.
Hjelp oss med dine forslag og ideer Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.