FIVHs satsingssaker i 2011
Solenergi
Høyhastighetstog
Forbruk
Grønn økonomi
Etiske investeringer
Bedrifters samfunnsansvar
Levelønn
Klimarettferdighet
Lokallagsledere og ansatte lokalt mottar pressemeldinger fra FIVH sentralt. Det er fint om dere kan formidle pressemeldingene videre i de lokale nettverkene. I tillegg til å lese om FIVH i media (ligger under lenken AKTUELT), er målet at dere skal kunne være godt oppdatert om saker FIVH sentralt jobber med. Dere som ikke ønsker å stå på denne listen kan sende FIVH sentralt en mail.
Følg oss på: Facebook, Twitter og YouTube
Levelønn og arbeidsforhold i sørBli med på internasjonal aksjon i februar for å få stoppet sandblåsing av jeansklær. Se artikkelen:
Bukser som dreper Informasjonssenteret har utarbeidet løpesedler med kort informasjon om kampanjen som kan brukes ved aksjoner, stands etc. forslag til leserbrev m.m. Hvis dere ikke kan være med på aksjonsuka, er dette en sak man kan aksjonere for også ellers i året. Still dere gjerne opp utenfor en klesbutikk og informer kunder og forbipasserende om både lave lønninger og dårlige arbeidsforhold, og hva folk kan gjøre for å engasjere seg. Ta kontakt med media. Gå også gjerne i 1. mai-tog med paroler for levelønn til alle. Kontakt gjerne Carin Leffler - FIVH sentralt for foredrag.
Levelønnsparole 1. mai. (Foto Carin Leffler)
Fairtrade Den andre lørdagen i mai hvert år arrangeres
verdens Fairtrade-dag, - I år blir dagen den 14. mai. Marker gjerne dagen med stand, åpent møte og/eller filmframvisning. Pressen er mer åpen for stoff på spesielle merkedager. Arbeid gjerne for at deres kommune skal bli fairtrade-kommune. La dere inspirere av FIVHs lokallag i Stavanger, -Vold/Ørsta, -Trondheim, Moss og –Bergens flotte innsats på dette området. De har både holdt foredrag, deltatt i radiodebatter, kommunestyremøter, farirtradegrupper og skrevet i avisene om dette. Les mer om Fairtradekommuner og kriterier:
http://www.maxhavelaar.no/Internett/Fairtrade-kommune/ her finner dere Fairtradefilmer som kan benyttes på stands og på åpne møter med innledninger og diskusjon:
http://www.maxhavelaar.no/Internett/Se_film
Ved å handle Fairtrade-merkede produkter bidrar vi til at de som har produsert varen kan forsørge seg selv og sin familie. (Foto: Istockphoto)
Gjenbruk av klær og andre forbuksvarerArranger gjerne et kurs i omsøm av klær, et byttemarked for klær, bøker, barneutstyr, sportsutstyr og annet eller etabler en
byttering på nett. Lokallag som vil starte byttering på nett, kan få teknisk hjelp og tilgang til domenet "bytteringen". Ta gjerne kontakt med Robert Sjursen på mail:
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
FIVH-Blindern arrangerer ofte byttemarked, og de har samarbeidet med Fretex redesign om kurs i omsøm. (Foto: Eivor Spilling)
Åpne eller interne møter med innledere og filmArranger gjerne et åpent møte eller et lukket møte med aktive og venner med en ekstern innleder og eller visning av film. Ansatte på Informasjossenteret holder gjerne innledning på åpne møter, Se FIVHs
Tilbud om foredragsholdere og temaer. Kontakt gjerne andre miljø- og solidaritetsorganisasjoner. Forslag til filmer:
"Who killed the Electric Car", "Smaken av hund", "Vårt daglige brød". The real dirt on Father John, The Future of food, Food Inc, Black Gold, Home og
svt: Korrespondenterna. Andre filmer: ta kontakt/samarbeid med lokale filmklubber. Ta også gjerne kontakt med FIVH-Bergen v/Erlend Draget mobil: 99690412 eller FIVH-Blindern v/Laura Grey mobil: 90366448. De kan tipse dere om flere og nyere filmer. P.S.: Det er viktig at dere skaffer rettigheter til å vise filmene på åpne møter.
Over hundre deltok da FIVH-Bergen arrangerte slippfest for magasinet Framblikk med foredrag og underholdning - juni 2010 . (Foto: Erlend Draget)
Vern av skog og naturområder- Er det verneverdig skog eller naturområder i kommunen? Planlegges det en vei inn eller ønsker kommunen å bygge ut området? Eller er det en foss som skal utbygges? Ring kommunen, se i reguleringsplaner/kommunedelplaner eller spør fylkesmannens miljøvernavdeling. La dere inspirere av FIVH-Bodøs utrettelige arbeid for bevaring av Rønvikjordene, FIVH-Tønsbergs kamp for bevaring av Essoskogen, - som i januar 2010 ble kronet med seier, eller FIVH-Moss sin kamp for bevaring av Mosseskogen og et rent Vannsjø – kommunens drikkevannskilde hvor folk ble advart mot å la bikkja bade. Se hjemmesidene:
http://ronvikjordene.no,
http://tonsberg.framtiden.no og
www.aksjon-mosseskogen.no. Skriv om dette i lokalavisa. Lokalbefolkningen blir ofte informert etter at det er for sent. I forkant av høstens lokalvalg har Natur & miljø satt kommunene under lupen. Se:
Hva gjør din kommune med miljøet?
Et stort folkelig engasjement for å redde Essoskogen ga seier
i januar 2010. (Foto: Linda vilje)
Arbeid for at din kommune skal bli klimanøytral
Arendal er første klimanøytrale kommune i landet.
Les mer om hvilke tiltak som kan benyttes.
Gjennomfør en nei takk til reklame-kampanje
Informasjonssenteret har klistremerker med FIVH-logoer til å sette på postkassene. FIVH-Jæren har hatt en slik kampanje og delt ut merker til nesten alle husstander i Bryne kommune. La dere inspirere av deres kampanje og det fine leserbrevet: FIVH Jærens store Nei-takk til reklameaksjon (skroll nedover). Her kan store og små engasjeres til å dele ut klistremerker til husstandene. Dette er også ypperlig som verveaksjon.
Etikkhjelp til offentlig sektorFlere lokallag jobber allerede med dette overfor egne kommuner. Anbefal gjerne
Veilederen: Etikkhjelp til offentlig sektor. Skriv et avisinnlegg om saken hvor dere oppfordrer deres egen kommune til å bruke veilederen aktivt, og å etterkomme anbefalingene.
Vis gjerne til
Bergen og
Helse Sør-Øst som gode eksempler: Bergen kommune har stilt etiske krav til sine leverandører av leker og lekeapparater, og deltatt i et pilotprosjekt som ligger til grunn for veilederen. Pilotdeltakelsen har gjort Bergen til en foregangskommune innen etisk handel. Helse Sør-Øst har nå endret innkjøpsregelverket, slik at det stilles krav om gode arbeidsforhold, sier viseadministrerende direktør Kristin W. Wieland i Helse Sør-Øst til
nettavisen E24. Framtiden i våre hender-rapporten hun henviser til er
Offentlig etikkløshet hvor det framkom at det var minimalt med fokus på etikk når Helse Sør-Øst, Forsvaret og Politiet skulle gjøre sine innkjøp.
Framtiden i våre hender har deltatt i en referansegruppe under arbeidet med veilederen. Legg gjerne fram forslag til bystyret om at kommunen må få en handlingsplan for etisk handel. Gjør gjerne som FIVH-Blindern: De har sendt brev til rektorkandidatene ved Universitetet i Oslo med spørsmål om de vil jobbe for etiske retningslinjer ved innkjøp til UiO.
Etikk i alle investeringerHvor god er din lokale bank? Forsøk å finne ut hvor den lokale banken har investert sine penger. Er dette i etisk gode foretak, eller er det grunn til å gå dette nærmere i sømmene. Skriv gjerne i lokalavisa om det dere har funnet ut, og inviter til et åpent møte om saken. FIVH sentralt kan stille med foredragsholder om temaet.
Verdens miljøverndag markeres 5. juniPlanlegg gjerne arrangement og avisinnlegg på denne dagen. Ta for eksempel kontakt med kommunen og undersøk mulighetene for et opplegg sammen. Se eksempler på vellykkede tiltak i
Nytt fra FIVHs lokallag - juni 2009.
Miljøvernminister Erik Solheim holder appell i Moss på
Verdens miljødag. (Foto: Jan F. Knudsen)
Marker gjerne kollektivtrafikkens dag Dagen markeres til forskjellig tid i de enkelte kommuner i perioden mai til august. Undersøk med din kommune om de skal markere dagen og når. Hvis ikke det finnes planer om slik markering, skriv i avisa og snakk med kommunen om at den bør markere en slik dag. Saker lokallaget kan jobbe med:
- Er det planer om nye veier i deres kommune? Ring kommunen. Eller se i reguleringsplaner/kommunedelplaner
- Hvordan er bevilgningene til kollektivtrafikk fra fylkeskommunen? Spør fylkeskommunen.
Hvis det er økt fra i fjor: er det grunn til å rose fylkestinget.
Hvis det er redusert fra i fjor: Krev pengene tilbake til kollektivtrafikken.
Dette kan være lurt å gjøre rundt budsjettider, som er på høsten, men kan alternativt med god grunn bakes inn i argumentasjonen på kollektivtrafikkens dag. Ring fylkeskommunen og spør når budsjettet fra fylkestinget kommer. Det går også an å spørre de politiske partiene i fylket om hva de mener om bevilgningene til kollektivtrafikk, kanskje får dere et litt mer direkte svar enn fra fylkeskommunen.
- Er bussrutene gode? Kommer bussen ofte nok?
Hvis ikke: Krev bedre buss, med konkrete forslag til hvordan busstilbudet kan bli bedre.
- Skal noen bussruter legges ned?
Spør busselskapet eller fylkeskommunen.
- Er det mulig å stenge sentrum for privatbiler? Krev eventuelt bilfritt sentrum.
Marker gjerne mobilitetsuka og bilfri by dag:
Formålet med kampanjen – som finner sted fra 16. til 22. september hvert år. Målet med uka er å oppfordre lokale myndigheter i til å sette i verk bærekraftige transporttiltak og invitere sine innbyggere til å prøve ut alternativer til bruk av bilen. Ca 2000 europeiske byer og tettsteder deltar. Se Håndbok om mobilitetsuka: Til grunn for denne guiden ligger erfaringer fra europeiske byer som har arrangert europeisk mobilitetsuke i perioden fra 2002 til 2008. Europeisk Mobilitetsuke og Internasjonal Bilfri dag. Dersom du ønsker å vite mer om hvordan din by kan delta i årets mobilitetsuke send en e-post til
Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
Framtiden i våre hender har sammenlignet klimagassutslippene fra nordmenns flyreiser med utslippene fra den norske personbilparken, og funnet ut at klimapåvirkningen er nesten lik. Les: Like store klimagassutslipp fra privatbil og fly Vegtrafikken er Norges nest største forurenser og står for en femdel av Norges samlede klimagassutslipp.
Byggevareundersøkelse om bruk av regnskogstømmer
"Tømmerkampanjen" gjennomfører hver høst en undersøkelse av butikker som selger byggevarer for å finne ut hvem som selger tropiske treslag. Flere av FIVHs lokallag deltar. I den forbindelse er det flott om dere kan tenke lokale medieoppslag om deres egne funn i kommunen. I 2009 ble HTH kåret til årets regnskogversting. Det viste seg at regnskogtømmer var blitt brukt i en rekke kjøkkenplater og - benker. HTH er verst i klassen. Få dager etter var det nye oppslag i media om at HTH stoppet alt salget av de aktuelle produktene i hele Europa inntil det eventuelt kan dokumenteres at de kommer fra bærekraftig skogbruk: HTH stopper salg av kjøkkenbenker. En stor seier for det viktige arbeidet med å bevare regnskogene.
"Tømmerkampanjen" gjennomfører hver høst en undersøkelse av butikker som selger byggevarer for å finne ut hvem som selger tropiske treslag. Flere av FIVHs lokallag deltar. (Foto: Istock)
Kjøpefri dag - 25. november 2011
Som vanlig arrangeres kjøpefri dag siste helg i november. Ta kontakt for å få tilsendt plakater og løpesedler, siste frist er 12. november. Informasjon om Kjøpefri dag finner du her: Bli med på kjøpefri dag
Delta gjerne på internasjonal uke i deres kommuneInternasjonal uke arrangeres i tiden rundt FN-dagen 24. oktober. Da er det fint å ha stand i gågata – vise film med Nord/Sør profil eller arrangere åpent møte med ekstern innleder for å nevne noe.
Fra FIVH-Blindern og Blå oktobers aksjon i Oslo sentrum 2008.
Miljø- og Utviklingsminister Erik Solheim. (Foto: Eyvind Danielsen)
Høyhastighetsbane og dobbeltsporFramtiden i våre hender vil at det skal bygges ut en moderne jernbane i Norge, som kan erstatte store deler av flytrafikken mellom de store byene i Sør-Norge, og eliminere behovet for utbygging av nye fire- og seksfelts motorveier. Et godt tilbud av høyhastighetsbaner vil være svært viktig for å redusere transportens energiforbruk og gå over til fornybar energi. Se vår temaside om høyhastighetstog for oppdateringer om saken, artikler og innspill fra Framtiden i våre henders infostab og i Folkevett.
Politiske prosesser som er viktige å påvirke framover: Stortinget har vedtatt at høyhastighetsbaner skal utredes fram til 2013, og at disse utredningene skal ha ”bygging som siktemål”. Jernbaneverket er parallelt blitt bedt om å se på muligheten for oppgradere eksisterende utbyggingsplaner for dobbeltspor i InterCity-triangelet (Halden/Skien/Lillehammer via Oslo) til høyhastighetsstandard.
Bidra til at lokalpolitikerne får opp øynene for at høyhastighetstog er viktig for miljøet, og hvor nyttig det kan være for lokalsamfunnet og regionen. Her kan dere lokallag gjøre en viktig innsats. Krev høyhastighetsstandard på utbygginger som er planlagt nå, og bygging av helhetlige høyhastighetsbaner fra 2014 og utover. Inviter gjerne til et åpent møte om høyhastighetstog, eller arranger et internt skoleringsseminar om tog - i samarbeid med ett eller flere lokallag og andre organisasjoner i nærheten. Vi i infostaben kan tilby foredragsholder.
FIVH-Bergen har gjort høyhastighetsbaner til et satsingsområde. Det er fint om flere lokallag kan gjøre det samme. Det er utarbeidet quiz-ark, og infofolder til bruk på stands. Kontakt gjerne Mekonnen Germiso hos FIVH sentralt for foredrag. Se også:
Det første høyhastighetstoget Bergen - Oslo
Oslo - Trondheim, Oslo - Beren, Oslo - Stavanger 2015
(Fotomontasje: Bjørn Juvkam)
Miljøvennlig mat
Aftenposten har tidligere slått stort opp at økomaten ikke er sunnere verken for miljøet, dyrene eller helsen vår. -Mediestormen rundt økologisk landbruk var basert på Aftenpostens feiltolkning av forskningsresultater, les Media på økojordet. Les også gjerne: Økologisk mat best for dyr og natur. Matvarer er ett av de områdene innenfor vårt private forbruk som gir størst klimagassutslipp. Mat og matproduksjon står for 9 prosent av Norges klimagassutslipp. Hvis man velger vekk den animalske maten når man står i butikken, kan dette utslippet reduseres til halvparten. Framtiden i våre hender jobber derfor for å få etablert klimagassmerking av matvarer i Norge. Se også: Kjøttprisene stuper forbruket øker. En kilo oksekjøtt gir 9 ganger så mye klimagassutslipp som en kilo kylling og 75 ganger så mye som en kilo poteter. Se også: Kortreist, langreist eller vegetarisk? Sammenhengen mellom mat og klimagassutslipp Skriv gjerne avisinnlegg og arranger åpent møte eller et vegetarmatkurs med litt faglig påfyll. Lokalaviser dekker ofte slike matkurs. Da kan man få sagt mye om mat og forbruk samtidig.

Norge importerer over en halv million tonn soya hvert år. Det meste går til kraftfôr. Soyadyrking er hovedårsaken til nedhugging av regnskogen i Amazonas. FIVH mene at staten må legge ned det statlige Opplysningskontoret for kjøtt, som bruker 60 millioner hvert for at vi her i landet skal spise mere kjøtt. (Foto: iStock)
Ja til sol, nei til olje FIVH vil at Norge skal bidra til teknologiutvikling og økt bruk av fornybar energi - med vekt på sol. Målet er en utfasing av oljeproduksjonen i Norge. Se FIVHs temasider om solenergi:
www.framtiden.no/solenergi.
Arranger gjerne et åpent møte om solenergi eller andre alternative energiformer. Det faktum at man i Norge kan få dekket oppimot 50 prosent av varmebehovet i sin bolig og at ENOVA støtter innvesteringskostnadene til et solvarmeannlegg med 20 prosent er lite kjent. Bidra gjerne til å gjøre dette kjent for folk flest. FIVH mener riktignok at ENOVA-støtten må opp på 50 prosent - slik den er i Østerriket. Se gjerne artikkelen:
Hvorfor er Østerriket en solenergisuksess? La dere inspirere av
FIVH-Stavangers vellykkede solmøte med fullsatt sal og god pressedekning. John Rekstad - professor i fysikk ved UiO kan kontaktes som innleder, likeså Liv Thoring. "European solar days" arrangeres i mai. Dette er en samlig med arrangementer over hele Europa. Den norske solenergidagen er i april eller mai hvert år. Legg derfor gjerne et arrangement til denne dagen eller i løpet av de Europeiske solenergidagene. Da har media et spesielt fokus på sol og det er lettere å få oppslag i lokalavisa og lokal-TV/radio.
Det ert mer enn nok sol i Norge til at solvarme er en interessant energikilde. Over 2/3 deler av energiforbruket i boliger og næringsbygg går til varmtvann og oppvarming. Et solfangeranlegg kan dekke opp mot 50% av oppvarming- og varmtvannsbehovet i en norsk gjennomsnittsbolig. (Foto: FIVH)
Har kommunen en ENØK-plan? Hvis de har det, kan dere følge opp at tiltakene skjer. Hvis deres kommune ikke har det, kan dere kreve en ENØK-plan og skrive et åpent brev til kommunen i lokalavisa. Alle spørsmålene om energi kan stilles til teknisk etat i kommunen. Hvis ikke de har svar, bør de vite hvem som har det. Har kommunen en miljørådgiver? Hvis ikke bør den få en. Arbeid gjerne for at kommunen skal få på plass støtteordninger for fornybar energi - som innstallering av solvarmeannlegg slik Oslo har. Det er også viktig å få slutt på praksisen med at kommunen kan nekte folk å innstallere solfangere på taket av estetiske grunner. Se eksempel på dette. Arbeid gjerne for å få lagt inn en positiv holdning til solfangere / solenergi i kommuneplanen. Hvis dere bor i en kommune med image på sol og fint vær (”Solkysten”), få kommunen til å satse på solenergi. (bolig/næring/kommunale bygg).
Har kommunen en miljørådgiver? Hvis ikke bør den få en. Arbeid gjerne for at kommunen skal få på plass støtteordninger for fornybar energi - som innstallering av solvarmeannlegg slik Oslo har. Det er også viktig å få slutt på praksisen med at kommunen kan nekte folk å innstallere solfangere på taket av estetiske grunner. Se eksempel på dette. Arbeid gjerne for å få lagt inn en positiv holdning til solfangere / solenergi i kommuneplanen. Hvis dere bor i en kommune med image på sol og fint vær (”Solkysten”), få kommunen til å satse på solenergi. (bolig/næring/kommunale bygg).
Solenergi er framtidens energiform. (Foto: FIVH-Stavanger)
Delta også gjerne i Folkeaksjonen for et oljefritt Lofoten og Vesterålen. Les mer på
www.folkeaksjonen.com
Det er på tide vi sier tydelig NEI til mer oljeboring i nord og begynner å legge til rette for fornybar energi, grønn teknologi, forskning og artsmangfold.
(Foto: iStock)
FIVH er landets største miljøorganisasjon, men vi trenger flere medlemmer! Mens andre organisasjoner sliter med rekrutteringen, opplever FIVH jevn medlemsvekst
. Dette skyldes ikke minst dere aktives flotte innsats lokalt og deres direktekontakt med folk på stand og i andre sammenhenger. Ved å verve medlemmer i deres distrikt, kan lokallaget både få flere aktive og inntekt til lokallagets arbeid. Vi har trykket opp nye visittkort hvor folk oppfordres til å melde seg inn på nettet. De blir da bedt om å skrive inn lokallagets navn, slik at laget får verveinntektene. Det er viktig at dere får med lokallagets egen kode på alt materiell som deles ut for at dere skal få inntektene av vervearbeidet. Vi trykker opp egne vervegiroer til lokallag på oppfordring, her er lokallagets vervekode med. Vi minner ellers om infobrosjyren til FIVH og gavekort på medlemskap og abonnement. Lokallagene får første års kontingent pluss 400 kroner per vervet.
Hjelp til lokallagene
Tilbake til lokallagssidene