Framtiden i våre hender har beregnet klimapåvirkningen av 12 ulike julegaver. Mellom julegaven med laveste utslipp av klimagasser og høyeste utslipp skiller det 2969 kilo CO2.
– Klimaspørsmål er kanskje ikke det vi har høyest i tankene når vi handler gaver, men det er fullt mulig å gi og få gaver som ikke har høye klimagassutslipp ved produksjon eller bruk, sier Arild hermstad i framtiden i våre hender.
Best ut kommer gavekort på klimakvote. – Sammenlignet med andre gaver reduserer denne gaven utslipp. Et gavekort på klimakvote bidrar til at fossil energi byttes ut med fornybar energi i et klimaprosjekt i fattige land, sier Hermstad.
Opplevelser begynner å bli en populær gave, og får du en opplevelse i gave på julaften er det store muligheter for at den har en lav klimabelastning.
– Både kino, matkurs og kortreiste opplevelser har relativt lave klimagassutslipp knyttet til seg. En skiferie til Hemsedal for to, hvor det brukes buss og tog, gir 30 ganger så lave utslipp som en en storbyferie for to til Barcelona, sier Hermstad.
– Får du klassiske julegaver, som bøker og vin, så kommer de godt ut av sammenligningen med andre julegaver. CO2-utslippene er på 2 kg per bok og flaske, avslutter Hermstad.
Oversikten over klimabelastningen fra 12 forskjellige gaver.
Gave
Kg CO2-ekv
EVt. kommentar
1
Gavekort på klimakvote
-1000
2
Kurs i økokjøring (simulator)
-740
Beregnet utslipp fra oppvarming og elektrisitet i kurslokalet og en gjennomsnittlig reise med kollektivtransport (12 km buss) til og fra kurset gir 2 kilo. Dersom kurstakeren får maks uttelling av kurset og kjører gjennomsnittlig mye med en mellomstor bil, vil personen ha redusert sine utslipp fra bilkjøring med opptil 742 kg per år.
3
Gjenbruksgave
0
4
Vin eller bok
2
5
Klær
7
Bomullsplagg, 1 kg.
6
Papiravis-abonnement i ett år
47
Beregnet avislevering seks dager i uken i ett år. Vekt av reklame også inkludert.
7
Skiferie i Hemsedal for to
58
Beregning av skiferie til Hemsedal inkluderer utslippstall fra tog og bussreise t/r Oslo – Hemsedal for to, samt tre netters overnatting på 4-stjerners hotell.
8
Lenestol
117
9
Lesebrett
168
Inkludert strøm under bruk.
10
Bærbar PC
336
Inkludert strøm under bruk.
11
Stasjonær PC
1008
Inkludert strøm under bruk.
12
Storbyferie i Barcelona for to
1969
Beregning av storbyferie Barcelona inkluderer utslipptall fra flyreise t/r Oslo – Barcelona for to, samt tre netters overnatting på 4-stjerners hotell.
At Norge går foran i arbeidet for å sikre forpliktende avtaler som garanterer massive overføringer fra rike til fattige land for å betale vår klimagjeld.
Fordeling av forpliktelser og rettigheter som innebærer at rike lands utslipp må reduseres mest, mens enkelte fattige land kan øke sine utslipp.
En rettferdig fordeling av utslippsrettigheter som innebærer at alle mennesker i verden kan slippe ut maksimalt ett tonn CO2 i snitt i 2050.
Hjelp oss med dine forslag og ideer Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.