Pressemeldinger - Framtiden i våre hender Tysk flyskatt må innføres i Norge
I morgen legger finansministeren frem statsbudsjettet for 2011. I den rødgrønne regjeringens plattform ble det slått fast at arbeidet med å sette en pris på forurensning skal forseres i fireårsperioden. Nå forventer vi betydelige grep for å gjøre det dyrere å forurense og billigere å velge miljøvennlig.

Avgiftsbelegg flyreiser
Nordmenn har på 20 år mer enn tredoblet flyreisene sine (målt i personkilometer). Flytrafikk medfører store klimagassutslipp, og den galopperende veksten i flyreiser må derfor stanses.

– Flytrafikken har alt for lenge fått særbehandling og sluppet unna miljøavgifter, og nå er det på tide at Norge innfører en avgift på flyreiser, slik Tyskland  nettopp har gjort, sier informasjonsleder i Framtiden i våre hender, Guri Tajet. Hun legger til at Norge, i likhet med EU, bør avskaffe tax free-ordningen siden inntektene her går til å subsidiere flyselskapenes landingsavgifter. Parallellt må Norge planlegge og etter hvert bygge ut høyhastighetstog mellom de største byene.

Skjerp engangsavgiften på biler
En rask reduksjon i utslipp fra veitrafikken krever mer effektive biler og stans i trafikkveksten. Regjeringen har et mål om at den gjennomsnittlige nye bilen  i 2012 skal slippe ut 120 gram CO2 per kilometer.

– Skal målet nås må alle biler med utslipp over 120 gram CO2 per km må få en kraftig avgiftsskjerpelse.  I tillegg foreslår vi å redusere veiinvesteringene med 2,5 milliarder kroner, sier Tajet.

Gi pant for oljekjeler
Oljefyring fører til utslipp av tre millioner tonn CO2 årlig. Denne energiformen kan fases ut ved at regjeringen tilbyr en panteordning for gamle oljekjeler.

– Det er et billig klimatiltak. Beregninger viser at  oljefyring kan fases ut innen 2020, hvis regjeringen bruker 200 millioner per år til å gi en vrakpant. Betingelsen for å få panten må være at oljefyren ikke erstattes med panelovner eller gassfyring, men med varmepumpe, bioenergi eller solvarme, sier Guri Tajet.

Start nedbetaling av klimagjelden
Etter årtusenskiftet har Norge og Bangladesh sluppet ut om lag like mye CO2, men i Bangladesh bor det 30 ganger så mange mennesker som i Norge. Rike land står i en dyp klimagjeld til de fattige, og har ansvaret for å bøte på skadene. Verdensbanken har nylig beregnet at det vil koste utviklingsland opp til 100 milliarder dollar per år å tilpasse seg klimaendringene.

– Framtiden i våre hender mener det er rettferdig at de rikeste landene i verden deler denne regninga, og at Norge bidrar med 6 milliarder kroner årlig til klimatilpasning, avslutter informasjonsleder i Framtiden i våre hender, Guri Tajet.
 
Se flere forslag for å få på plass et klimavennlig statsbudsjett i Økologisk årstale og i brev til finansministeren om miljøskadelige subsidier.

For flere kommentarer, ta kontakt med
Informasjonsleder Guri Tajet, tlf 92 83 72 04
Fagsjef, Mekonnen Germiso, tlf 95 20 28 34
Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.