Aktuelt - Etiske investeringer Jubler for røykfritt Oljefond
Vår nyhetstjeneste Norwatch har i en årrekke dokumentert Oljefondets store investeringer i tobakksindustrien. I dag ble det offentliggjort at fondet kaster ut 17 tobakksselskaper med en aksjeverdi på rundt 14 milliarder kroner.


– Dette er et viktig sted på vegen for å gjøre Oljefondet (Statens Pensjonsfond Utland) mer etisk. I tillegg til at tobakksbransjen må begrenses av hensyn til folks helse er det også en bransje med dårlig lønns- og arbeidsforhold, bruk av barnearbeid, uakseptabel bruk av kjemikalier i produksjonen og lave miljøstandarder, sier leder i Framtiden i våre hender Arild Hermstad

– Penger kan nå flyttes over i mer etiske selskaper, slik at vi kan tjene penger i bransjer vi kan stå inne for. Det er ikke akseptabelt at vi skal basere våre pensjonsutbetalinger på slike uetiske bransjer, avslutter Arild Hermstad.

Les hele saken "Oljefondet stumper røyken" her.


Etisk kapitalforvaltning

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At verdens økonomiske kapital ikke brukes til å finansiere etisk, miljømessig eller sosialt uakseptabel virksomhet.
  • Innføring av strenge etiske retningslinjer for alle kapitalforvaltere. En langt større andel av kapitalen må investeres i fattige land.
  • Strengere etiske retningslinjer for Statens Pensjonsfond Utland, både i form av positiv utvelgelse av gode selskaper, uttrekk fra uetiske selskaper og sterkere satsing på aktivt eierskap.
  • At en langt større andel av Statens Pensjonsfond Utland investeres i fattige land.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.