01. november 2009
Skrevet av Liv Thoring
Debattmøter, Fairtrade og hjelpeprosjekt i Malawi.
FIVH-Blindern: Miljøseminarene: Den 5. oktober arrangerte laget seminaret "Den grønne bølgen – Vil vi drukne i ord, eller surfe på handling?", statssekretær Heidi Sørensen (SV), Kristin Asdal (forsker, TIK/UiO) og Rasmus Hansson (Generalsekretær, WWF) deltok sammen med flere studentgupper (Attac, Utviklingsfondet, Amnesty, SU m.fl.)
Den 19.oktober var laget medarrangør av et nytt miljøseminar: "Den siste olje – må vi presse ut hver dråpe?" Er det et paradoks at Norge som en av verdens største oljenasjoner også vil være et klimapolitisk foregangsland? Hvordan kan vi være begge deler? Robin M Kåss (AP), statssekretær Olje- og Energidepartementet, Ingeborg Gjærum (Natur og Ungdom), Helge Ryggvik (TIK/UiO, forfatter av "Til siste dråpe") og Bjarne Kristoffersen (Det Norske Oljeselskap) deltok, Heidi Kjærnet (NUPI) var ordstyrer.
Miljøseminar ble igjen arrangert den 2. november med tema: Klimaendring og migrasjon, hvem som tar ansvar for verdens miljøofre? I panelet: Johan Meyer, Flyktningrådgiver,
Seksjon for humanitære spørsmål, DU, Nina Dessau, Global Migrants for Climate Action og Vikram Kolmannskog, Flyktningerådet.- Ordstyrer: Gunnell Sandanger, FIVH og Klima sett fra sør-kampanjen. Innledningene blir allltid etterfulgt av debatt.
Åpent møte om hvem som tar ansvar for verdens miljøofre? I panelet: Johan Meyer, Flyktningrådgiver, Seksjon for humanitære spørsmål, DU, Nina Dessau, Global Migrants for Climate Action og Vikram Kolmannskog, Flyktningerådet. (Foto: Ole Kaaland)
Dokumentarfilm-kvelder: Den 20. okt. arrangerte laget visning av
The real dirt on Farmer John. Filmen har vunnet en rekke priser og bør ses av alle som jobber for økolandbruk. Laget arrangerer 10. nov. igjen dokumentarfilm-framvisning av
The Future of Food . Filmen tar for seg genmanipulering, vårt forhold til mat, moderne produksjon av mat versus den tradisjonelle osv.
Den 29. oktober deltok lokallaget på Amnestys landsomfattende aksjon mot Shells menneskerettighetsbrudd. Mer informasjon om aksjonen finner dere på
Amnestys hjemmesider. Blindern jobber også for at SIO (Studentsamskipnaden i Oslo) skal redusere Coca-Colas tilnærmede monopol på brus og mineralvann på Universitetet og heller åpne opp for Fair-trade alternativer i stedet.
FIVH- Stavanger: Markerte Fairtrade-dagen den 20. oktober med informasjon og framvising av dokumentar-filmenen
Black gold.
FIVH-Moss: Den 31. oktober markerte lokallaget Fairtrade med infostand i Moss sentrum i samarbeid med NU og flere andre organisasjoner.
Hver gang du kjøper et Fairtrade-merket produkt bidrar du til at bønder og arbeidere i Afrika, Asia og Latin-Amerika får rettferdig råvarebetaling og bedre arbeids-
og levekår. (Foto: FIVH)
FIVH-Bergen: Åpent debattmøte: Den 22.oktober deltok laget i debatt om klesindustrien i forbindelse med lanseringen av
Globaliseringsboka av Terese Grøtan. Dette er en spennende ny ungdomsbok som tar opp utfordringene med globalisering, og debatten vil også rette seg mot ungdom. Forfatteren deltok selv i debatten. 24.oktober var det åpning av Internasjonal Uke med stand på Torgallmenningen, og 26.oktober - Nord/Sør-seminar med tema: Frankrikes innflytelse i Afrika. I tillegg vil Fellesrådet for Afrika, ved Tuva Bugge, presentere sin årbok for 2009 - "Arena Afrika - kappløp om makt og ressurser”.
Byttemarked: Den 27.oktober arrangerte de byttefest/marked på Studentsenteret, - et populært arrangement med stort oppmøte.
FIVH-Trondheim: Den 29. oktober var det igjen Grønn kokkelering med faglig innhold.
FIVH-Tønsberg: Åpent møte: Den 13. oktober arrangerte lokallaget åpent møte med Thomas Hylland Eriksen. Tema for hans foredrag var: "STOREULVSYNDROMET - HVA GJØR VI NÅR VI HAR SPIST GRISENE?" Aldri tidligere har så mange hatt det så godt. Er det derfor vi er så apatiske politisk? Faktum er at alle problemene våre besteforeldre satte seg fore å løse, forlengst er løst. Nå står vi overfor nye problemer, men det tar tid å innse dette. Thomas Hylland Eriksen har noen ideer. Over 100 stykker møtte fra til et engasjerende foredrag etterfulgt av debatt.
Over 100 personer møtte fram da FIVH-Tønsberg arrangerte åpent møte med Thomas Hylland-Eriksen (Foto: Gard Almen)
Lokallaget er representert i styret for miljøuka i Tønsberg.
Malawi-prosjektet: Studentene ved Høyskolen i Vestfold er veldig engasjert i FIVH-Tønsbergs Malawiprosjekt. Se oppslag i bt.no:
Gir penger til fanger og
For første gang på SMS
FIVH-Tønsbergs Malawiprosjekt gir utdanning til fanger og støtter førskoleprosjekter i Malawi. (Foto: Kjetil Sivertsen)
Tilbake til lokallagssidene