Salget av frivillige klimakvoter fra Mitt klima har tatt seg opp igjen etter nedgangen i 2008. Samtidig har antall flypassasjerer sunket med 7% hittil i år.
Opptur for flykvoter, tross fall i flytrafikken

– Vi ser igjen en økende interesse for frivillige klimakvoter. Bedriftssalget i første kvartal i år var på omkring 400.000 kr og er det beste kvartalsresultatet siden 2007, sier Arild Hermstad, leder i Framtiden i våre hender.

Det meste av salget er fremdeles knyttet til kompensering av utslipp fra flyreiser.

– Det er positivt at bedrifter og privatpersoner kjøper klimakvoter på frivillig basis, mener Hermstad. – Det bidrar til at forurenseren gjør opp for seg, noe som er et selvsagt prinsipp i klimapolitikken. Framtiden i våre hender krever derfor at flytrafikken innlemmes i et obligatorisk og strengt kvotesystem. Frem til det skjer oppfordrer organisasjonen alle som skal fly i påskeferien og ellers til å kjøpe klimabilletter. Mitt klima tilbyr Gullstandard-kvoter, den beste standarden i markedet.

– Vi tror at den nye interessen skyldes at 2009 vil bli et svært viktig år for klimaet. – Det avgjørende klimatoppmøtet i desember i København, vil få stor oppmerksomhet, noe som også vil gjenspeiles i stortingsvalgkampen, tror Hermstad.

Her kan du kompensere for dine utslipp.

Følg oss på Facebook

Klimarettferdighet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At Norge går foran i arbeidet for å sikre forpliktende avtaler som garanterer massive overføringer fra rike til fattige land for å betale vår klimagjeld.
  • Fordeling av forpliktelser og rettigheter som innebærer at rike lands utslipp må reduseres mest, mens enkelte fattige land kan øke sine utslipp.
  • En rettferdig fordeling av utslippsrettigheter som innebærer at alle mennesker i verden kan slippe ut maksimalt ett tonn CO2 i snitt i 2050.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.