Uakseptable forhold hos IKEA-leverandør
Ledelsen ved tekstilfabrikken har også tilbudt arbeidere som har klaget forholdene inn for domstolen store summer for at disse skal trekke klagene tilbake.
Det er grunn til å tro at IKEA har kjent til problemene ved Menderes Tekstil, men så langt har ikke møbelgiganten reagert med tiltak sterke nok til endre situasjonen.
- Forholdene er uakseptable og det er helt avgjørende at IKEA, som den største kjøperen hos Menderes, nå leder an i arbeidet for å bedre arbeidsforholdene, sier Carin Leffler, koordinator i kampanjen Rene klær. Rene klær drives av Framtiden i våre hender i samarbeid med Handel og Kontor og Changemaker.
Internasjonal fagbevegelse og Rene klær-nettverket krever nå at Menderes Tekstil sine kunder – storselskaper som IKEA, WalMart, Mothercare og Carrefour – skal gripe inn.
- IKEA bør sammen med de andre kjøperne danne en såkalt "buyers group" og samarbeide med leverandøren og fagforbundet Teksif for en rask løsning som sikrer arbeidernes grunnleggende rettigheter.
Rene klær starter i dag en forbrukerrettet underskriftskampanje hvor folk flest kan engasjere seg ved å oppfordre IKEA til å ta ansvar.
Les mer på www.framtiden.no
Kontakt: Carin Leffler, koordinator, tlf 99 53 20 45.
blog comments powered by Disqus
Avansert søk
English
