Nordmenns forbruk av klær bidrar årlig til utslipp av minst 2,4 millioner tonn CO2-ekvivalenter - eller like mye som 750 000 biler. Det viser en ny beregning fra Framtiden i våre hender. Klesimporten er mer enn fordoblet siden 1990.
-Utslippene av klimagasser knyttet til nordmenns forbruk av klær er oppsiktsvekkende store. Halvparten av klærne vi importerer er dessuten rene bomullsplagg, og vi vet at bomullsproduksjon medfører svært mye bruk av kjemikalier og er krever mye vann – ofte i soner hvor vann er et knapphetsgode, sier leder i Framtiden i våre hender Arild Hermstad.

Tegn på finanskrise mot slutten av 2008?
Importen av klær i 4.kvartal 2008 var den høyeste fjerdekvartalsimporten som er registrert hos SSB, med unntak av 4. kvartal 2007. Tredje kvartal 2008 viste derimot ingen tegn til oppbremsing – snarere tvert imot, med 5 prosent vekst fra samme kvartal året før, og tidenes største kvartalsvise klesimport.
import_av_klaer.jpg
Prisnedgangen på klær fortsetter
Den kraftige økningen i klesforbruket kan nok først og fremst forklares med økt kjøpekraft i den norske befolkningen. Men prisnedgang på klær er også en forklaring. Mens de samlede prisene viste fortsatt stigning, falt prisene på klær med 2,2 prosent i 2008. Prisene på klær (med unntak av 2006) falt i alle årene fra og med 2003.

-Norske forbrukere betaler ikke for miljøkostnadene av klesforbruket, og prisen på bomull på verdensmarkedet er også alt for lav til at fattigfolk får en lønn å leve av, sier Hermstad.  Det er derfor mange gode grunner til å dempe forbruket av klær, og dessuten sørge for å etterspørre økologiske plagg eller Fairtrade merkede klær, avslutter Hermstad.

Importen av sko omtrent uendret

Importen av fottøy var omtrent uendret i 2008 sammenlignet med året før. Nedgangen var på drøyt 200 tonn, eller drøyt én prosent . Sammenlignet med nivået i 1990 har også forbruket av sko økt sterkt, om enn litt mindre enn forbruket av klær. I 2008 importerte vi 21.200 tonn sko, mot 12.000 tonn i 1990 – en økning på 77 prosent.

 

For kildehenvisninger og beregningsmetoder  For kildehenvisninger og beregningsmetoder last ned "Importrekord av klær i "kriseåret" 2008"


Kontaktperson: Arild Hermstad, tlf 98 03 67 62

 

 





 

Klimarettferdighet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At Norge går foran i arbeidet for å sikre forpliktende avtaler som garanterer massive overføringer fra rike til fattige land for å betale vår klimagjeld.
  • Fordeling av forpliktelser og rettigheter som innebærer at rike lands utslipp må reduseres mest, mens enkelte fattige land kan øke sine utslipp.
  • En rettferdig fordeling av utslippsrettigheter som innebærer at alle mennesker i verden kan slippe ut maksimalt ett tonn CO2 i snitt i 2050.
Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.