Finansminister Kristin Halvorsen slår fast at Pensjonsfondet beholder investeringene i det omstridte frøselskapet Monsanto. I dokumentasjonen fra fondets etikkråd påvises det at Monsanto står bak de verste former for barnearbeid.
Et eksempel er at barn ned i åtteårsalderen arbeider opptil 14 timer i døgnet og utsettes for svært farlige kjemikalier.
- De pengene vi tjener på milliardinvesteringen i Monsanto hører til blant de verste former for finansiell avkastning. Halvorsen må derfor omgjøre sin beslutning og selge seg ut av Monsanto, sier Arild Hermstad, leder i Framtiden i våre hender.
- Finansministeren skal ha ros for å gi oss tilgang til grundig dokumentasjon av forholdene, samt tilgang til korrespondansen mellom selskapet og Norges Bank. Likevel må Pensjonsfondet definere en klar standard for hvor grensen går med hensyn til barnearbeid. Hadde vi i dag solgt aksjene i Monsanto ville det fått stor oppmerksomhet, og flere andre investorer ville gjort det samme. Nå risikerer vi at Norges Bank blir sittende som et gissel, sier Hermstad. Når Pensjonsfondet velger å påvirke Monsanto gjennom eierskapet sitt, blir det lett en unnskyldning for andre investorer som selv ikke gjør noe som helst for å bedre forholdene, og som derfor burde solgt seg ut av selskapet for lenge siden.
Det er tale om helt uakseptable former for utnyttelse av barn som har pågått lenge, og vært en kilde til profitt for en rekke transnasjonale selskaper. - Dersom vi godtar noen former for grovt og systematisk barnearbeid, vil vi neppe bidra til å fjerne barnearbeidet på lengre sikt, mener Hermstad.
Resultatene av eierskapsutøvelsen er fremdeles både usikre og utilstrekkelige i forhold til de svært alvorlige anklagene mot Monsanto. Dersom det er riktig som det antydes i tilrådingen at ingen andre investorer har tatt opp de groteske forholdene for barna som arbeider for selskapet, sier det mye om hvilken etikkløshet som preger finansmarkedet. Framtiden i våre hender håper derfor at Etikkrådets og Norges Banks innsats bidrar til at også flere investorer får øynene opp.
Framtiden i våre hender avventer med spenning hva andre mindre investorer som ikke selv driver aktivt eierskap vil gjøre i forhold til Monsanto. Utenlandske og norske fondsforvaltere, som DnBNor og Nordea, må snarest kvitte seg med slike aksjer, og trappe opp arbeidet mot barnearbeid drastisk, avslutter Hermstad.
Annonse Lever til vi dør av klokskap Maja S. K. Ratkje (38?) Musiker Kurator for konsertserien Stemmer som teller under Festspillene i Bergen La oss ta det enkleste spørsmålet først. Hvor gammel er du?
Her er tips og råd til originale bryllupsgaver. Del med andre: Hva skal du gi til de nygifte som har det meste fra før av? Mange kjører safe med bestikk, serviser og glass.
Etisk kapitalforvaltning
Framtiden i våre hender arbeider for:
At verdens økonomiske kapital ikke brukes til å finansiere etisk, miljømessig eller sosialt uakseptabel virksomhet.
Innføring av strenge etiske retningslinjer for alle kapitalforvaltere. En langt større andel av kapitalen må investeres i fattige land.
Strengere etiske retningslinjer for Statens Pensjonsfond Utland, både i form av positiv utvelgelse av gode selskaper, uttrekk fra uetiske selskaper og sterkere satsing på aktivt eierskap.
At en langt større andel av Statens Pensjonsfond Utland investeres i fattige land.
Hjelp oss med dine forslag og ideer Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.