Næringsminister Dag Terje Andersens kronikk «Systematisk oppfølging» om Telenor-skandalen i Bangladesh kan vanskelig karakteriseres som noe annet enn hul etterpåklokskap.

carin_leff.jpg
Av Carin Leffler, talsperson Framtiden i våre hender

HMS, samfunnsansvar og ledelsessystemer er sentrale stikkord. Andersen, representant for Arbeiderpartiet, hopper elegant over å drøfte det grunnleggende problemet: At investeringer og produksjon i stadig større grad skjer i land som systematisk undergraver eller regelrett forbyr fri fagbevegelse. Bangladesh er et slikt land, Kina er at annet.

Skandalen i Bangladesh kunne langt på vei vært unngått med en fungerende fagbevegelse på arbeidsplassen.

I stedet skapes det et investeringsklima som fremmer bruken av konsulentvirksomhet, ledelsessystemer, etikk-rapporter og kontrollinstitusjoner som tar seg godt betalt for korte og altfor ofte virkningsløse innblikk i produksjonsstedets virksomhet.

Skandalen i Bangladesh kunne langt på vei vært unngått med en fungerende fagbevegelse på arbeidsplassen. Organisering av arbeiderne er det beste virkemiddelet for å hindre uverdig behandling av ansatte; lønn under minstestandard, trakassering, helsefarlige arbeidsforhold, barnearbeid og ekstremt lange arbeidsdager. Representanter for de ansatte kan – til forskjell fra kontrollinspektører på snarvisitt – i det daglige følge med på under hvilke betingelser arbeidet foregår.

Hvis bedrifters samfunnsansvar skal tas alvorlig, må man sikre retten til fri fagbevegelse, retten til å organisere seg og retten til en lønn som det går an å leve av. Hva vil Nærings- og handelsministeren gjøre for å opprette fagorganisering og en anstendig lønn ved bedrifter der statlig eierskap er involvert utenfor Norges grenser?
 

Regulering av næringslivet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At bedrifter som arbeider internasjonalt ikke omgår lover og reguleringer.
  • Minstekrav for norske bedrifter, slik at de overalt i verden følger norske miljø- og etikkstandarder, både i egne bedrifter og hos underleverandører.
  • At alle bedrifter praktiserer en tredelt bunnlinje med krav til rapportering av resultater både på miljø, sosiale forhold og økonomi, og at eierne er pådrivere for en omlegging.
  • At dagens fokus på minstelønn for arbeidere i fattige land erstattes med et krav om levelønn for alle arbeidsfolk i hele verden.
annonser:
Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.