Pressemeldinger - Rettferdig fordeling Vannkraft for alle penga
Samlet energibistand økte kraftig i 2007, men hele økningen skyldes satsing på storskala vannkraftprosjekter i regi av SN Power. Selskapet fikk femdoblet bevilgningene; fra 252 millioner i 2006 til 1,2 milliarder i 2007. 
snpower.jpg
NORAD prioriterer storskala vannkraft framfor sol, vind og biomasse som kunne gitt større fattigdomsreduksjon. Foto: SN Power

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dette tilsvarer 5,8 prosent* av all norsk bistand. Framtiden i våre hender mener denne posten må ut av bistandsbudsjettet. Satsingen på storskala vannkraft har liten fattigdomsreduserende effekt, slår utredninger av norsk bistand fast.
 
- Kritikken har tydeligvis ikke nådd regjeringen, mener daglig leder Arild Hermstad i Framtiden i våre hender.

 I rapporten Kraftig bistand?, utarbeidet av Framtiden i våre hender (FIVH), blir det dokumentert at norske myndigheter plasserer stadig mer av energibistanden i ett selskap: det statlige SN Power. Oppdaterte tall fra 2007, som FIVH har hentet inn fra NORAD, viser at denne politikken stadig forsterkes, og det har aldri tidligere vært satset så mye på storskala vannkraftanlegg i norsk bistand. SN Power mottok hele 71 prosent av norsk energibistand.

- Det betyr at Norge styrker sine og SN Powers egeninteresser fremfor de fattigstes interesser i energibistanden, sier Hermstad.

Utviklingen av andre energiformer enn vannkraft neglisjeres i norsk bistand. Solsatsingen ble redusert fra 2,2 millioner i 2006 til 1,7 i 2007. Det ble ikke brukt en krone på bistand til vindkraft verken i 2006 eller 2007.

- Sol og andre fornybare kilder vil være bedre i de fattigste landene. Med solcellepaneler vil man kunne  skaffe både den enkelte husstand og hele landsbyer strøm slik at det blir mulig å komme i gang med næringsvirksomhet. Det er forstemmende prioriteringer av NORAD i energibistanden, avslutter Hermstad.

Kontaktperson: daglig leder Arild Hermstad, Tlf. 2203 3179 / 9803 6762

* Total norsk bistand i 2007 utgjorde i følge saldert budsjett 20,75 milliarder

Bakgrunn
SN Power ble opprettet i 2002 og er eid av de statlige selskapene Statkraft og Norfund. Selskapets mandat går ut på å investere og drifte fornybare energiprosjekter i utviklingsland. I all hovedsak dreier det seg om storskala vannkraftprosjekter i mellominntektsland. Stortingets utenrikskomité refset i juni 2007 regjeringen for sin ensidige satsing i energibistanden: på en energikilde og et selskap. Regjeringen ble her kritisert for å fokusere mer på egeninteresser, enn utviklingslands reelle forutsetninger og behov.

I en revisjon av Norfunds og SN Power i 2006, påpeker Riksrevisjonen at SN Powers økonomiske og markedsrettede fokus, kan bidra til å skygge over selskapets fokus på samfunnsansvar og utviklingseffekter. En evaluering av norsk energibistand, foretatt av Scanteam i 2006 på oppdrag av Norad, underbygger påstanden. Her ble det slått fast at forhold som fattigdomsreduksjon, likestilling, miljøhensyn med mer, var dårlig ivaretatt, eller ikke i det hele tatt. En samlet resultatvurdering av norsk bistand, foretatt av Nordic Consulting Group på oppdrag av Norad, kom til en lignende konklusjon året etter ved å slå fast at ”fattigdomsreduksjon har ikke vært et satsingsområde for Norges energibistand”.

 

Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.