Aktuelt - Bedrifters samfunnsansvar Ny rapport - Statoil i Nigeria
Rapporten «Statoil in Nigeria. Transparency and local content» er publisert av Framtiden i våre hender sammen med Fellesrådet for Afrika.

Rapporten har blant annet analysert Statoils virksomhet sett i forhold til miljøkrav, åpenhetskrav, og kravet om nigerianske underleveranser.

Statoil har vært i Nigeria siden 1992. Selskapet er operatør på to offshoreblokker hvor det er funnet gass og kondensat, men hvor det ikke er tatt noen endelige beslutninger om hvorvidt man skal bygge ut.

I tillegg er Statoil partner med oljeselskap som er operatører på andre offshoreblokker. På Agbami-feltet kommer ChevronTexaco i gang med oljeproduksjon i 2008, og Statoils andel der er 18,85%. I tillegg er Statoil partner i et par nylig tildelte blokker hvor det brasilianske statsoljeselskapet Petrobras er operatør.

I de siste årene har oljeletingen økt i havet utenfor Nigeria, og Statoil er ett av selskapene som opererer der. Nigeria har vært et oljeproduserende land siden 1960-tallet. Det meste av produksjonen foregår fortsatt på land, og det har vært og er fortsatt store miljøødeleggelser, menneskerettighetsbrudd, vold og uro knyttet til oljevirksomheten. Folk flest føler at de har fått lite eller ingenting igjen for oljevirksomheten.

Nigeria har vært, og er fortsatt et utfordrende land å være selskap i, dersom man ønsker å opptre på en ansvarlig måte. Korrupsjonen er utbredt og lovverk og håndheving er svakt utviklet, og byråkratiet er komplisert.

Foruten å gi en oversikt over Nigerias oljeproduksjon og viktig problematikk knyttet til denne, ser rapporten på Statoils virksomhet og planer ut fra to politikkområder formulert av den nigerianske regjeringen.

Det ene politikkområdet er transparency - åpenhet om finansielle transaksjoner, hvor mye som betales i skatt til hvem, og hvor mye olje som produseres og eksporteres hvorfra. Til dette formålet er Nigerian Extractive Industries Transparency Initiative (NEITI) startet.

Det andre politikkområdet er local content - i denne sammenheng Nigerian content. Utvikling av teknologi, lokale arbeidsplasser og firma har i alle år vært veldig beskjeden i den nigerianske oljebransjen, og målet er nå å øke disse dramatisk på få år.

Til slutt i rapporten presenteres en rekke innspill fra nigerianske interesser på hva de mener er viktig i konteksten nigeria og oljeselskaper, og hva slags forventninger de har til den nye offshore-utviklingen og oljeselskap som Statoil.

En av konklusjonene rapporten trekker, er at Statoil følger en ganske annen standard enn i Norge når det gjelder offentliggjøring av miljøkonsekvensutredninger. Mens alle får se hva slags miljøkonsekvenser man kan vente seg av nye utbygginger som Statoil planlegger i Norge, er det ikke mulig å få det for selskapets nigerianske prosjekter.

(Norwatch-redaksjonen)

Regulering av næringslivet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At bedrifter som arbeider internasjonalt ikke omgår lover og reguleringer.
  • Minstekrav for norske bedrifter, slik at de overalt i verden følger norske miljø- og etikkstandarder, både i egne bedrifter og hos underleverandører.
  • At alle bedrifter praktiserer en tredelt bunnlinje med krav til rapportering av resultater både på miljø, sosiale forhold og økonomi, og at eierne er pådrivere for en omlegging.
  • At dagens fokus på minstelønn for arbeidere i fattige land erstattes med et krav om levelønn for alle arbeidsfolk i hele verden.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.