Av Pia A. Gaarder
Nylig avslørte NorWatch at Oljefondet er tungt inne i de åtte største våpenprodusentene i verden, og har økt investeringene i disse selskapene med nesten 25 prosent på ett år. NorWatch kunne også avsløre at Tomahawk og Patriot-rakettene som bombarderer Irak, er produsert av de amerikanske Oljefond-selskapene Raytheon og Lockheed Martin (se egen artikkel).
Men Oljefondet viser seg å være en gigantinvestor i våpenindustri. Militærtidsskiftet Defense News publiserte i november en liste over verdens 100 største våpenprodusenter. En gjennomgang av listen som NorWatch har foretatt, viser at det norske oljefondet har investert ikke mindre enn 4,7 milliarder i 35 av selskapene.
I tillegg finnes det i hvert fall ti våpenprodusenter til i Oljefondet. På grunnlag av listen til Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) over de 100 største våpenselskapene fra 2001, finnes det med sikkerhet ytterligere 10 våpenselskap i Oljefondet – som ikke samtidig står på Defense News liste. I disse våpenselskapene har Oljefondet investert ikke mindre enn 1,2 milliarder kroner.
Til sammen har Oljefondet med andre ord investert hele 5,9 milliarder kroner i 45 kjente våpenselskap.
Omsetningen
I Defense News liste over verdens 100 største våpenprodusenter, har Oljefondet flest investeringer blant de 50 største selskapene. Og jo større de er, desto flere finnes i Oljefondets portefølje: Oljefondet er inne i 8 av de 10 største våpenselskaper, dvs hele 80 prosent. Av de tyve største er oljefondet inne i 14 selskap eller 70 prosent, og av de femti største er Oljefondet inne i 24 selskap eller 48 prosent.
Listene over verdens største våpenselskap baserer seg på hvor stor del av omsetningen som kommer fra salg av våpen og forsvarsprodukter.
Dette innebærer at en industrigigant som General Electric rangerer som verdens 16 største våpenselskap til tross for at våpenomsetningen bare representerer 1,8 prosent av totalen. I og med at omsetningen i 2001 var på 125 milliarder dollar, utgjør våpensalget likevel 2,3 milliarder dollar.
Verdens største våpenselskap Lockheed Martin som blant annet står bak atomraketten Trident II D5 og er Raytheons hovedleverandør for produksjon av Patriot-rakettene, har totalt en omsetning på 23,9 milliarder dollar. Så å si alt – 93,8 prosent – dreier seg ifølge Defense News om salg av våpen og forsvarsmateriell.
Listen
Her følger listen over de 45 våpenselskapene hvor Oljefondet med sikkerhet er inne. Flere selskap har sin hovedaktivitet innenfor elektronikk, noe som gjenspeiler den teknologiske utviklingen innen våpenindustrien.
Rangeringen i den første listen viser til forsvarstidsskiftet Defense News Top 100 list. Størrelsen på Oljefondets investeringer i de ulike selskapene er hentet fra Norges Banks årsrapport for 2002 som ble offentliggjort 3. mars i år.
|
Øvrige våpenselskap i Oljefondet (kilde: SIPRI, Stockholm International Peace Research Institute):
|