Aktuelt - Bedrifters samfunnsansvar Ajungilak ut av Polen
Soveposeprodusenten Ajungilak får fremdeles dun fra Polen. Men snart er det slutt, og i januar var produktsjef Snorre Moen i Kina på befaring: - Her spiser de så mye fugl at jeg håper og tror at levendeplukking ikke foregår, sier han til NorWatch.


David Stenerud
NorWatch

Urnorske Ajungilak, som ble kjøpt opp av sveitsiske Mammut i fjor, er Europas største soveposeprodusent. Posene finnes i nær sagt alle norske hjem - og de beste av dem, de høykvalitets vinterposene, er stappet med håndplukket, hvit gåsedun fra Polen.

- Jeg så den danske dokumentaren rett før jeg dro, og dette var en problemstilling jeg ikke kjente til, sier produktsjef Snorre Moen i Ajungilak til NorWatch på mobiltelefon fra Kina. Der er han for å finne nye dunleverandører.

- Levendeplukket gåsedun er absolutt ikke noe vi vil ha i våre soveposer, sier han.

"I Kina spiser de..."
- Så det er ikke slik de produserer dun i Kina?

- Nei, for her spiser de så mye and... og gås, at jeg håper og tror at levendeplukking ikke foregår.
- Vil dette være avgjørende for valg av leverandør?

- Det er jo ikke bare opp til meg, men jeg er jo produktsjef så det jeg sier vil jo bli hørt på. Og personlig vil jeg svare ja. Det er imidlertid ikke dyrevernhensyn som er bakgrunnen for at Ajungilak nå snart skal skifte leverandørland:

- Vi hadde bestemt oss allerede i fjor for å flytte produksjonen fra Polen, av bedriftsøkonomiske årsaker, forklarer produktsjefen.
Soveposeprodusenten planlegger å fase ut Polen-importen allerede til våren.

Regulering av næringslivet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At bedrifter som arbeider internasjonalt ikke omgår lover og reguleringer.
  • Minstekrav for norske bedrifter, slik at de overalt i verden følger norske miljø- og etikkstandarder, både i egne bedrifter og hos underleverandører.
  • At alle bedrifter praktiserer en tredelt bunnlinje med krav til rapportering av resultater både på miljø, sosiale forhold og økonomi, og at eierne er pådrivere for en omlegging.
  • At dagens fokus på minstelønn for arbeidere i fattige land erstattes med et krav om levelønn for alle arbeidsfolk i hele verden.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.