Aktuelt - Bedrifters samfunnsansvar Styret i Utkal lytter til råd: Utsetter anleggsmur og oversetter informasjon
I juni møtte representanter fra Strømmestiftelsen, Kirkens Nødhjelp og Framtiden i våre hender styret i Utkal Alumina i Oslo (se NW 14/98) og framførte kritikk av måten selskapet har gått fram på overfor lokalbefolkningen i Orissa. Styret ble forklart at den planlagte byggingen av en anleggsmur har provosert lokalbefolkningen kraftig, og de vedtok å utsette dette inntil videre.


Av Tarjei Leer-Salvesen
Norwatch

Selskapet Utkal Alumina, der Norsk Hydro er største aksjonær, planlegger å starte en bauxittgruve og et alumina-raffineri i delstaten Orissa i India. Da deres underkontraktør, Orissa Construction Company, kom til området for å bygge en anleggsmur omkring fabrikkområdet i mars i år, ble de kjeppjaget av lokalbefolkningen. De klaget over at selskapet ville mure inne dyrket mark, allerede før investeringsbeslutningen var fattet.

Organisasjonene som møtte Utkal-styret i juni, overrakte kopi av protestbrev lokalbefolkningen har sendt norske myndigheter med bønn om at hele utbyggingen stanses. I møtet ble særlig tre forhold omtalt, som alle bidrar til å øke konflikten mellom selskapet og de som berøres av utbyggingen. Foruten anleggsmuren, gjelder dette voldsbruk og språkproblemer. Selskapet har gjort minimalt med informasjon tilgjengelig for lokalbefolkningen på deres egne språk, om hva slags planer de har for området. Og i tiden like før styremøtet var et større antall væpnet politi utplassert i området for å passe på gruveselskapene som er aktive i området.

- Styret ble enige om å ikke igangsette anleggsarbeid av betydning inntil man har vært igjennom en prosess der selskapet informerer lokalbefolkningen på relevant måte, og man har gjennomført ytterligere konsultasjoner, sier Thomas Knutzen, informasjonsdirektør i Hydro Aluminium til NorWatch.

I praksis innebærer dette at den tidligere omtalte sikkerhetsmuren omkring fabrikkområdet (se NW 4 og 8 1998) ikke bygges i denne fasen av prosjektet, slik tidligere planlagt. Det betyr også at selskapet lager en informasjonspakke til lokalbefolkningen, og at denne skal presenteres på de språk som anses som relevante i de ulike landsbyene. Noe presentasjon bør også foregå muntlig.

Fortsatt hemmelig
Selskapets arbeid med å sette opp en stiftelse som skal bistå utbyggerne i rehabiliteringsprosessen fortsetter, men ingen frivillige organisasjoner i området har foreløpig sagt seg villige til å hjelpe selskapet med dette. Den lokale organisasjonen Agragamee er blant dem som har takket nei til å bistå Norsk Hydro og deres partnere gjennom denne stiftelsen. Utkal Alumina vurderer selv å ta initiativet til at det opprettes frivillige organisasjoner som skal bidra her, blant annet gjennom å organisere de berørte familiene.

NorWatch ba i juli Norsk Hydro om å få frigitt åtte dokumenter med viktig informasjon om bauxittprosjektet, deriblant de foreslåtte etiske retningslinjene for selskapet og resultatene fra noen av de antropologiske studier selskapet har gjort. Tanken var at både norske og indiske organisasjoner, samt lokalbefolkningen, ville kunne ha nytte av disse. Hydro Aluminuim har imidlertid ikke til hensikt å minske hemmeligholdet omkring sitt omstridte prosjekt, og frigir ingen av dokumentene.

----------------------------------------------------------

"Styret ble enige om å ikke igangsette anleggsarbeid av betydning inntil man har vært igjennom en prosess der selskapet informerer lokalbefolkningen på relevant måte, og man har gjennomført ytterligere konsultasjoner."
Thomas Knutzen, informasjonsdirektør i Hydro Aluminium

Artikkelen sto på trykk i Norwatchs nyhetsbrev nr. 16/98

Regulering av næringslivet

Framtiden i våre hender arbeider for:

  • At bedrifter som arbeider internasjonalt ikke omgår lover og reguleringer.
  • Minstekrav for norske bedrifter, slik at de overalt i verden følger norske miljø- og etikkstandarder, både i egne bedrifter og hos underleverandører.
  • At alle bedrifter praktiserer en tredelt bunnlinje med krav til rapportering av resultater både på miljø, sosiale forhold og økonomi, og at eierne er pådrivere for en omlegging.
  • At dagens fokus på minstelønn for arbeidere i fattige land erstattes med et krav om levelønn for alle arbeidsfolk i hele verden.
annonser:

Få siste nytt på e-post

Hold deg oppdatert om hva Framtiden i våre hender arbeider med. Meld deg på vårt nyhetsbrev.



Hjelp oss med dine forslag og ideer
Vi setter pris på innspill fra nettbrukerne våre. Har du en idé eller et forslag som kan forbedre nettsidene våre eller til saker som Framtiden i våre hender burde arbeide med, så del dem gjerne med oss. Fyll ut skjemaet under.